• Search Keywords

  • Year

  • Production Status

  • Genre

  • Co-production

  • SA Supported

  • Indigenous creative

  • Length

  • Technique

1942 -1989

Names in bold indicate Australian films and people understood to be Australian or Australian residents. This information has been confirmed wherever possible with the person or production company involved.

★ Indicates award-winners.

Year

Winner

Academy Award® or nomination

1989

 

Peter Weir, Nominated for Best Achievement in Directing:
Dead Poets Society

1988

 

Meryl Streep, Nominated for Best Performance by an Actress in a Leading Role: A Cry in the Dark (aka Evil Angels)

1988

 

John Seale, Nominated for Best Achievement in Cinematography: 
Rain Man

1986

 

David Bradbury, Nominated for Best Documentary Feature: 
Chile hasta Cuando?

1986

 

Paul Hogan, Ken Shadie and John Cornell, Nominated for Best Screenplay Written Directly for the Screen: Crocodile Dundee

1985

 

Peter Weir, Nominated for Best Achievement in Directing: Witness

1985

 

John Seale, Nominated for Best Achievement in Cinematography: Witness

1984

 

Judy Davis, Nominated for Best Actress in a Leading Role:
A Passage to India

1983

Linda Hunt, Best Supporting Actress: The Year of Living Dangerously

1983

 

Bruce Beresford, Nominated for Best Directing: Tender Mercies

1983

 

Robin Anderson and Bob Connolly, Nominated for Best Documentary Feature: First Contact

1981

Burt Bacharach, Carole Bayer Sager, Christopher Cross, Peter Allen (Music), Music Best Song for 'Arthur's Theme (Best That You Can Do)': Arthur

1980

 

David Bradbury, Nominated for Best Documentary Feature: Frontline

1980

 

Anna Senior, Nominated for Best Costume Design: My Brilliant Career

1980

 

Jonathan Hardy, David Stevens and Bruce Beresford, Nominated for Best Screenplay Based on Material from Another Medium:
Breaker Morant

1976

Peter Finch, Best Actor (posthumous): Network

1976

Suzanne Baker, Best Animated Short Film: Leisure

1968

John Box and Terence Marsh (Art Direction); Vernon Dixon and
Ken Muggleston (Set Decoration): Best Achievement in Art Direction: Oliver!

1967

John Truscott, Best Costume Design: Camelot

1967

John Truscott, Edward Carrere and John W Brown, Best Art Direction: Camelot

1964

 

Diane Cilento, Best Supporting Actress: Tom Jones

1962

 

Orry-Kelly, Nominated for Best Costume Design (Colour): Gypsy

1959

Orry-Kelly, Best Costume Design (B&W): Some Like It Hot

1957

Orry-Kelly, Best Costume Design: Les Girls

1956

James Poe, John Farrow and SJ Perelman, Best Screenplay Based on Material from Another Medium: Around the World in Eighty Days

1951

Orry-Kelly, Walter Plunkett and Irene Sharaff, Best Costume Design (Colour): An American in Paris

1950

Robert Krasker, Best Cinematography (B&W): The Third Man

1947

 

Nominated for Best Documentary (Short Subject):
School in the Mailbox

1943

 

Nominated for Best Documentary (Short Subject):
The Bismarck Convoy Smashed 1

1942

 

John Farrow, Nominated for Best Achievement in Directing:
Wake Island

1942

Ken Hall and Damien Parer, Best Documentary: Kokoda Front Line! Academy Awards quote: "A special award toKokoda Front Line! for its effectiveness in portraying, simply yet forcefully, the scene of war in New Guinea and for its moving presentation of the bravery and fortitude of our Australian comrades in arms."

1 Although not included in lists of nominations, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences confirms The Bismarck Convoy Smashed was 'originally announced as a nominee but the title did not appear on the final ballot. No documentation has been found as to why this occurred'.