• Search Keywords

  • Year

  • Production Status

  • Genre

  • Co-production

  • SA Supported

  • Indigenous creative

  • Length

  • Technique

2000-2009

Names in bold indicate Australian films and people understood to be Australian or Australian residents. This information has been confirmed wherever possible with the person or production company involved.

★ Indicates award-winners.

Year

Winner

Academy Award® or nomination

2009

 

Peter Jackson and Carolynne Cunningham, nominated for Best Picture: District 9

2009

 

Janet Patterson, nominated for Best Costume: Bright Star

2009

 

Luke Doolan, Drew Bailey, nominated for Best Live Action Short: Miracle Fish

2008

Heath Ledger, nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role: The Dark Knight

2008

 

Catherine Martin, nominated for Achievement in Costume Design: Australia

2008

 

Lee Smith, nominated for Achievement in Editing: The Dark Knight

2008

 

John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan, nominated for Achievement in Visual Effects: Iron Man

2008

 

Steph Green and Tamara Anghie, nominated for Best Live Action Short film: New Boy

2008

 

Michael Carlin, nominated for Achievement in Art Direction:
The Duchess

2008

 

Kirk Baxter, nominated for Achievement in Editing:
The Curious Case of Benjamin Button

2007

 

Cate Blanchett, nominated for Best Performance by an Actress in a Leading Role: Elizabeth - The Golden Age

2007

 

Cate Blanchett, nominated for Best Performance by an Actress in a Supporting Role: I'm Not There

2007

Alex Gibney and Eva Orner, nominated for Best Documentary Feature: Taxi to the Dark Side

2006

 

Cate Blanchett, Nominated for Performance by an Actress in a Supporting Role: Notes on a Scandal

2006

George Miller, Best Animated Feature Film of the Year: Happy Feet

2006

 

Peter Templeman and Stuart Parkyn, nominated for Best Live Action Short film: The Saviour

2005

 

Heath Ledger, Nominated for Best Performance by an Actor in a Leading Role: Brokeback Mountain

2005

Dion Beebe, Achievement in Cinematography:Memoirs of a Geisha

2005

 

Anthony Lucas, Nominated for Best Animated Short Film: The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello

2005

 

Dave Elsey and Nikki Gooley, Nominated for Achievement in Makeup: Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

2004

Cate Blanchett, Best Actress in a Supporting Role: The Aviator

2004

 

Sejong Park and Andrew Gregory, Nominated for Best Animated Short Film: Birthday Boy

2003

 

Naomi Watts, Nominated for Best Actress in a Leading Role: 21 Grams

2003

Adam Elliot, Best Short Film (Animated): Harvie Krumpet

2003

 

Peter Weir, Nominated for Best Achievement in Directing: 
Master and Commander: The Far Side of the World

2003

 

Samuel Goldwyn Jr, Peter Weir, Duncan Henderson, Nominated for Best Motion Picture of the Year: 
Master and Commander: The Far Side of the World

2003

Russell Boyd, Best Achievement in Cinematography: 
Master and Commander: The Far Side of the World

2003

 

Wendy Stites, Nominated for Best Achievement in Costume Design: Master and Commander: The Far Side of the World

2003

 

Lee Smith, Nominated for Best Achievement in Film Editing: 
Master and Commander: The Far Side of the World

2003

 

Daniel Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg, Nominated for Best Achievement in Visual Effects: 
Master and Commander: The Far Side of the World

2003

 

John Seale, Nominated for Best Achievement in Cinematography: Cold Mountain

2002

Nicole Kidman, Best Performance by an Actress in a Leading Role:
The Hours

2002

 

Steven Pasvolsky and Joe Weatherstone, Nominated for Best Live Action Short Film: Inja (Dog)

2002

 

Dion Beebe, Nominated for Best Achievement in Cinematography: Chicago

2002

 

Rob Coleman, Pablo Helman, John Knoll and Ben Snow, Nominated for Best Achievement in Visual Effects: 
Star Wars, Episode 2: Attack of the Clones

2001

 

Martin Brown, Baz Luhrmann and Fred Baron, Nominated for Best Motion Picture of the Year: Moulin Rouge

2001

 

Nicole Kidman, Nominated for Best Performance by an Actress in a Leading Role: Moulin Rouge

2001

 

Russell Crowe, Nominated for Best Performance by an Actor in a Leading Role: A Beautiful Mind

2001

Andrew Lesnie, Best Achievement in Cinematography:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001

 

Donald McAlpine, Nominated for Best Achievement in Cinematography: Moulin Rouge

2001

Catherine Martin (art direction) and Brigitte Broch (set decoration), Best Achievement in Art Direction: Moulin Rouge

2001

Catherine Martin and Angus Strathie, Best Achievement in Costume Design: Moulin Rouge

2001

 

Jill Bilcock, Nominated for Best Achievement in Editing: Moulin Rouge

2001

 

Christopher Boyes, Michael Semanick, Gethin Creagh, Hammond Peek - Nominated for Best Achievement in Sound:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001

 

Maurizio Silvi, Aldo Signoretti, Nominated for Best Achievment in Makeup: Moulin Rouge

2001

 

Andy Nelson, Anna Behlmer, Roger Savage and Guntis Sics, Nominated for Best Achievement in Sound: Moulin Rouge

2001

 

Eric Brevig, John Frazier, Ed Hirsh and Ben Snow, Nominated for Best Achievement in Visual Effects: Pearl Harbor

2000

 

Geoffrey Rush, Nominated for Best Actor in a Leading Role: Quills

2000

Russell Crowe, Best Actor in a Leading Role: Gladiator

2000

Technical or Scientific Academy Award® - Fairlight, for the design and development of the DaD digital audio dubber specifically designed for the motion picture industry.