• Search Keywords

  • Year

  • Production Status

  • Genre

  • Co-production

  • SA Supported

  • Indigenous creative

  • Length

  • Technique

  • SHARE THIS PAGE

1991-2000

Names in bold indicate Australian films and people understood to be Australian or Australian residents. This information has been confirmed wherever possible with the person or production company involved.

Years indicate the year in which the awards ceremony was held, honouring the work of the previous year.

★ Indicates award-winners.

Year

Winner

Academy Award® or nomination

2000

Russell Crowe, Nominated for Best Actor in a Leading Role: The Insider

2000

Toni Collette, Nominated for Best Actress in a Supporting Role: 
The Sixth Sense

2000

Luciana Arrighi (Art Direction) and Ian Whittaker (Set Decoration), Nominated for Best Achievement in Art Direction: Anna and the King

2000

John Gaeta, Janek Sirrs, Steve Courtley and Jon Thum, Best Achievement in Visual Effects: The Matrix

2000

John Reitz, Gregg Rudloff, David Campbell and David Lee, Best Achievement in Sound: The Matrix

1999

Robert Geisler, John Roberdeau and Grant Hill, Nominated for Best Motion Picture of the Year: The Thin Red Line

1999

Peter Weir, Nominated for Best Direction: The Truman Show

1999

Geoffrey Rush, Nominated for Best Actor in a Supporting Role: Shakespeare in Love

1999

Cate Blanchett, Nominated for Best Actress in a Leading Role: Elizabeth

1999

Rachel Griffiths, Nominated for Best Actress in a Supporting Role: Hilary and Jackie

1999

David Hirschfelder, Nominated for Best Original Dramatic Score: Elizabeth

1999

Randy Newman, (music and lyrics) Nominated for Best Original Song: 'That'll Do': Babe: Pig in the City

1999

Andy Nelson, Anna Behlmer and Paul Brincat, Nominated for Best Sound: The Thin Red Line

1999

Technical or Scientific Academy Award®2 - Gary Tregaskis, for the primary design; Dominique Boisvert, Phillip Panzini, Andre LeBlanc for the development and implementation of the Flame and Inferno software.

1998

Janet Patterson, Nominated for Best Achievement in Costume Design: Oscar and Lucinda

1998

Richard Francis-Bruce, Nominated for Best Achievement in Film Editing: Air Force One

1998

Technical or Scientific Academy Award®2 - Jim Frazier, for the concept; Iain Neil, Rick Gelbard for the design and development of the Panavision/Frazier Lens System for motion picture photography.

1997

Geoffrey Rush, Best Performance by an Actor in a Leading Role: Shine

1997

Armin Mueller-Stahl, Nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Shine

1997

Scott Hicks, Nominated for Best Achievement in Directing: Shine

1997

Pip Karmel, Nominated for Best Achievement in Film Editing: Shine

1997

David Hirschfelder, Nominated for Best Achievement in Music (original dramatic score): Shine

1997

Jane Scott, Nominated for Best Motion Picture of the Year: Shine

1997

Jan Sardi and Scott Hicks, Nominated for Best Screenplay Written Directly for the Screen: Shine

1997

Catherine Martin (Art Direction) and Brigitte Broch (Set Decoration), Nominated for Best Achievement in Art Direction: William Shakespeare's Romeo + Juliet

1997

John Seale, Best Achievement in Cinematography: The English Patient

1997

Janet Patterson, Nominated for Best Achievement in Costume Design: The Portrait of a Lady

1996

Scott E Anderson, Charles Gibson, Neal Scanlan and John Cox, Best Achievement in Visual Effects: Babe

1996

Chris Noonan, Nominated for Best Achievement in Directing: Babe

1996

George Miller, Doug Mitchell and Bill Miller, Nominated for Best Motion Picture of the Year: Babe

1996

James Cromwell, Nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Babe

1996

George Miller and Chris Noonan, Nominated for Best Achievement in Writing (screenplay based on material previously produced or published): Babe

1996

Roger Ford and Kerrie Brown, Nominated for Best Achievement in Art Direction: Babe

1996

Marcus D'Arcy and Jay Friedkin, Nominated for Best Achievement in Film Editing: Babe

1996

Bruce Davey, Mel Gibson and Alan Ladd Jr, Best Motion Picture of the Year: Braveheart

1996

Peter Frampton (Makeup Supervisor), Paul Pattison (Hair) and Lois Burwell, Best Achievement in Makeup: Braveheart

1996

Richard Francis-Bruce, Nominated for Best Achievement in Film Editing: Seven

1995

Lizzie Gardiner and Tim Chappel, Best Costume Design: 
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1995

Richard Francis-Bruce, Nominated for Best Achievement in Film Editing: The Shawshank Redemption

1994

Jane Campion, Best Original Screenplay: The Piano

1994

Holly Hunter, Best Actress in a Leading Role: The Piano

1994

Anna Paquin, Best Actress in a Supporting Role: The Piano

1994

Jan Chapman, Nominated for Best Motion Picture of the Year: 
The Piano

1994

Jane Campion, Nominated for Best Achievement in Directing: 
The Piano

1994

Stuart Dryburgh, Nominated for Best Achievement in Cinematography: The Piano

1994

Janet Patterson, Nominated for Best Achievement in Costume Design: The Piano

1994

Veronika Jenet, Nominated for Best Achievement in Film Editing: 
The Piano

1993

Luciana Arrighi and Ian Whittaker, Best Art Direction: Howard's End

1993

Judy Davis, Nominated for Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Husbands and Wives

1993

Nick Enright, Nominated for Best Screenplay Written Directly for the Screen: Lorenzo's Oil

1991

Dean Semler, Best Cinematography: Dances with Wolves

1991

Peter Weir, Nominated for Best Screenplay Written Directly for the Screen: Green Card [Australia/France co-production]

2 1997 is the first year Technical or Scientific Academy Awards® have been included in this list.